Parteneriat de colaborare între GRASP și McKinsey România

Încă de la începuturile sale, GRASP a fost alături de tinerii studenți și profesioniști români din străinătate și a sprijinit ambițiile acestora de a contribui la dezvoltarea României prin încurajarea transferului de cunoștințe și know-how. De aceea, ne onorează să anunțăm că GRASP a încheiat un parteneriat de colaborare cu McKinsey România menit a aduce mai aproape oportunități de carieră și dezvoltare personală pentru toți tinerii români din diaspora care s-au gândit măcar o dată ”Ce parcurs profesional ar fi posibil pentru mine acasă?” Prin această colaborare venim așadar în întâmpinarea nevoilor comunității noastre și ne propunem să oferim o platformă prin care cei interesați să poată lua contact direct cu realitatea de pe piața muncii din România.

Acest parteneriat strategic amplifică cooperarea începută în cadrul Conferinței Anuale GRASP #CareerCrossroads, găzduită în noiembrie 2021 la Copenhaga, unde McKinsey România a fost sponsorul principal, iar Alex Filip, Managing Partner al McKinsey România, a fost unul dintre ”keynote speakers”.

Pe parcursul anului vom disemina informații pe toate canalele noastre de comunicare (website, social media și newsletter) despre evenimentele McKinsey România relevante pentru comunitatea noastră de studenți și tineri profesioniști români din diaspora. Stay tuned!

About McKinsey România:

The Romanian office of McKinsey & Company was founded in 2007. Despite its relatively short history, it has already made a valuable contribution to the Romanian economy and society in general, supporting major companies in the financial, telecommunications, energy, oil and gas, and consumer industries.

Their diverse team of consultants is involved in projects both in Romania and beyond, often drawing on their international experience when advising local players. They work side-by-side with clients to transform their organizations, embed technology in their operations, and build lasting capabilities – making them fit for the future.

The McKinsey & Company Bucharest office is also closely involved in the production of reports on Romania and Central and Eastern Europe, which often attract significant media attention. Major recent publications have covered areas such as the agility of Romanian companies, the banking system, and digital services during the state of emergency.

For more information, visit www.mckinsey.com/ro

Tags: